    OmniOn Power™ CP2000AC54TEP
    Part No.:
    CP2000AC54TEP
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP2000AC54TEP.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 54V 2000W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    Compact Power Line (2000W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Front End
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1:
    54V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    37 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    2000W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Features:
    Mounting Type:
    Rack Mount
    Size / Dimension:
    13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order CP2000AC54TEP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP2000AC54TEP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP2000AC54TEP?
    Image CP2000AC54TEP
    Part Number CP2000AC54TEP
    Manufacturer OmniOn Power™
    Series Compact Power Line (2000W)
    Packaging Box
    Product Status Active
    Type Front End
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1 54V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Voltage - Output 5 -
    Voltage - Output 6 -
    Current - Output 1 37 A
    Current - Output 2 -
    Current - Output 3 -
    Current - Output 4 -
    Current - Output 5 -
    Current - Output 6 -
    Power (Watts) 2000W
    Applications ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Mounting Type Rack Mount
    Size / Dimension 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)