    OmniOn Power™ CC3500AC52FB2
    Part No.:
    CC3500AC52FB2
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC3500AC52FB2.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 52V 3500W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 265 VAC
    Voltage - Output 1:
    52V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    67.3 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    3500W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 75°C (With Derating)
    Features:
    I2C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Standby Output
    Mounting Type:
    Rack Mount
    Size / Dimension:
    13.10" L x 4.65" W x 1.87" H (332.7mm x 118.1mm x 47.5mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC3500AC52FB2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC3500AC52FB2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC3500AC52FB2?
    Image CC3500AC52FB2-EC CC3500AC52FB2-ES CC3500AC52FB2
    Part Number CC3500AC52FB2-EC CC3500AC52FB2-ES CC3500AC52FB2
    Manufacturer OmniOn Power™ OmniOn Power™ OmniOn Power™
    Series - - -
    Packaging Box Box Box
    Product Status Active Active Active
    Type Enclosed Enclosed Enclosed
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input 90 ~ 265 VAC 90 ~ 265 VAC 90 ~ 265 VAC
    Voltage - Output 1 52V 52V 52V
    Voltage - Output 2 - - -
    Voltage - Output 3 - - -
    Voltage - Output 4 - - -
    Voltage - Output 5 - - -
    Voltage - Output 6 - - -
    Current - Output 1 67.3 A 67.3 A 67.3 A
    Current - Output 2 - - -
    Current - Output 3 - - -
    Current - Output 4 - - -
    Current - Output 5 - - -
    Current - Output 6 - - -
    Power (Watts) 3500W 3500W 3500W
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Mounting Type Rack Mount Rack Mount Rack Mount
    Size / Dimension 13.10" L x 4.65" W x 1.87" H (332.7mm x 118.1mm x 47.5mm) 13.10" L x 4.65" W x 1.87" H (332.7mm x 118.1mm x 47.5mm) 13.10" L x 4.65" W x 1.87" H (332.7mm x 118.1mm x 47.5mm)