    OmniOn Power™ CC3500AC52-ES
    Part No.:
    CC3500AC52-ES
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC3500AC52-ES.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 52V 3500W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    CC3500 (3500W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Front End
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 140 VAC, 185 ~ 265 VAC
    Voltage - Output 1:
    52V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    67.3 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    3500W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 50°C
    Features:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    17.11" L x 4.65" W x 1.87" H (434.5mm x 118.0mm x 47.5mm)