    NXP USA Inc. SPC5200CBV400
    Part No.:
    SPC5200CBV400
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    272-BBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSPC5200CBV400.pdf
    Description:
    IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    272-BBGA
    Series:
    MPC52xx
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    PowerPC e300
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    400MHz
    Co-Processors/DSP:
    RAM Controllers:
    DDR, SDRAM
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    10/100Mbps (1)
    SATA:
    USB:
    USB 1.1 (2)
    Voltage - I/O:
    2.5V, 3.3V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    272-PBGA (27x27)
    Additional Interfaces:
    AC97, CAN, J1850, I2C, I2S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
    Datasheet:
    1. How to order SPC5200CBV400 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SPC5200CBV400 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SPC5200CBV400?
    Image SPC5200CBV400R2 SPC5200CBV400B SPC5200CBV400 SPC5200CBV400BR2
    Part Number SPC5200CBV400R2 SPC5200CBV400B SPC5200CBV400 SPC5200CBV400BR2
    Manufacturer NXP USA Inc. NXP USA Inc. NXP USA Inc. NXP USA Inc.
    Package/Case 272-BBGA 272-BBGA 272-BBGA 272-BBGA
    Series MPC52xx MPC52xx MPC52xx MPC52xx
    Packaging Tray Tray Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Core Processor PowerPC e300 PowerPC e300 PowerPC e300 PowerPC e300
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit
    Speed 400MHz 400MHz 400MHz 400MHz
    Co-Processors/DSP - - - -
    RAM Controllers DDR, SDRAM DDR, SDRAM DDR, SDRAM DDR, SDRAM
    Graphics Acceleration No No No No
    Ethernet 10/100Mbps (1) 10/100Mbps (1) 10/100Mbps (1) 10/100Mbps (1)
    SATA - - - -
    USB USB 1.1 (2) USB 1.1 (2) USB 1.1 (2) USB 1.1 (2)
    Voltage - I/O 2.5V, 3.3V 2.5V, 3.3V 2.5V, 3.3V 2.5V, 3.3V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)