    NXP USA Inc. MSC8144VT800A
    Part No.:
    MSC8144VT800A
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    DSP (Digital Signal Processors)
    Package:
    783-BBGA, FCBGA
    Description:
    IC DSP QUAD 800MHZ 783FCBGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    StarCore
    Package/Case:
    783-BBGA, FCBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    SC3400 Core
    Interface:
    Ethernet, I2C, SPI, TDM, UART, UTOPIA
    Clock Rate:
    800MHz
    Non-Volatile Memory:
    External
    On-Chip RAM:
    10.5MB
    Voltage - I/O:
    3.30V
    Voltage - Core:
    1.00V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 90°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    783-FCPBGA (29x29)
    1. How to order MSC8144VT800A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MSC8144VT800A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSC8144VT800A?
    Image MSC8144VT800A
    Part Number MSC8144VT800A
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Series StarCore
    Package/Case 783-BBGA, FCBGA
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Type SC3400 Core
    Interface Ethernet, I2C, SPI, TDM, UART, UTOPIA
    Clock Rate 800MHz
    Non-Volatile Memory External
    On-Chip RAM 10.5MB
    Voltage - I/O 3.30V
    Voltage - Core 1.00V
    Operating Temperature 0°C ~ 90°C (TJ)