    NXP USA Inc. MPC857TCVR66B
    Part No.:
    MPC857TCVR66B
    Package:
    357-BBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMPC857TCVR66B.pdf
    Description:
    IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
    Package/Case:
    357-BBGA
    Series:
    MPC8xx
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    MPC8xx
    Speed:
    66MHz
    Co-Processors/DSP:
    Communications; CPM
    RAM Controllers:
    DRAM
    Ethernet:
    10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
    Voltage - I/O:
    3.3V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 115°C (TA)
    Supplier Device Package:
    357-PBGA (25x25)
    Additional Interfaces:
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
    Datasheet:
    1. How to order MPC857TCVR66B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MPC857TCVR66B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPC857TCVR66B?
    Image MPC857TCVR66B
    Part Number MPC857TCVR66B
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case 357-BBGA
    Series MPC8xx
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Core Processor MPC8xx
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 66MHz
    Co-Processors/DSP Communications; CPM
    RAM Controllers DRAM
    Graphics Acceleration No
    Ethernet 10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
    SATA -
    USB -
    Voltage - I/O 3.3V
    Operating Temperature -40°C ~ 115°C (TA)