    NXP USA Inc. MPC823ZQ81B2T
    Part No.:
    MPC823ZQ81B2T
    Package:
    256-BBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMPC823ZQ81B2T.pdf
    Description:
    IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA
    Package/Case:
    256-BBGA
    Series:
    MPC8xx
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    PowerPC
    Speed:
    81MHz
    Co-Processors/DSP:
    Communications; RISC CPM
    RAM Controllers:
    DRAM
    Display & Interface Controllers:
    LCD, Video
    Ethernet:
    10Mbps (1)
    SATA:
    USB:
    USB 1.x (1)
    Voltage - I/O:
    3.3V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 95°C (TA)
    Supplier Device Package:
    256-PBGA (23x23)
    Additional Interfaces:
    I2C, SMC, SCC, SPI, UART
    Datasheet:
    1. How to order MPC823ZQ81B2T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MPC823ZQ81B2T price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPC823ZQ81B2T?
    Image MPC823ZQ81B2T
    Part Number MPC823ZQ81B2T
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case 256-BBGA
    Series MPC8xx
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Core Processor PowerPC
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 81MHz
    Co-Processors/DSP Communications; RISC CPM
    RAM Controllers DRAM
    Graphics Acceleration No
    Display & Interface Controllers LCD, Video
    Ethernet 10Mbps (1)
    SATA -
    USB USB 1.x (1)
    Voltage - I/O 3.3V
    Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)