    NXP USA Inc. MPC5200CBV400
    Part No.:
    MPC5200CBV400
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    272-BBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMPC5200CBV400.pdf
    Description:
    IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    272-BBGA
    Series:
    MPC52xx
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Not For New Designs
    Core Processor:
    PowerPC G2_LE
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    400MHz
    Co-Processors/DSP:
    RAM Controllers:
    DDR, SDRAM
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    10/100Mbps (1)
    SATA:
    USB:
    USB 1.1 (2)
    Voltage - I/O:
    2.5V, 3.3V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    272-PBGA (27x27)
    Additional Interfaces:
    AC97, CAN, J1850, I2C, I2S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
    Datasheet:
    1. How to order MPC5200CBV400 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MPC5200CBV400 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPC5200CBV400?
    Image MPC5200CBV400
    Part Number MPC5200CBV400
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case 272-BBGA
    Series MPC52xx
    Packaging Tray
    Product Status Not For New Designs
    Core Processor PowerPC G2_LE
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 400MHz
    Co-Processors/DSP -
    RAM Controllers DDR, SDRAM
    Graphics Acceleration No
    Ethernet 10/100Mbps (1)
    SATA -
    USB USB 1.1 (2)
    Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)