    NXP USA Inc. MC68HC000RC10
    Part No.:
    MC68HC000RC10
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    68-BCPGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC68HC000RC10.pdf
    Description:
    IC MPU M680X0 10MHZ 68PGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    68-BCPGA
    Series:
    M680x0
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    EC000
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    10MHz
    Co-Processors/DSP:
    RAM Controllers:
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    SATA:
    USB:
    Voltage - I/O:
    5.0V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    68-PGA (26.92x26.92)
    Additional Interfaces:
    Datasheet:
    1. How to order MC68HC000RC10 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC68HC000RC10 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC68HC000RC10?
    Image MC68HC000RC10
    Part Number MC68HC000RC10
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case 68-BCPGA
    Series M680x0
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Core Processor EC000
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 10MHz
    Co-Processors/DSP -
    RAM Controllers -
    Graphics Acceleration No
    Ethernet -
    SATA -
    USB -
    Voltage - I/O 5.0V
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)