    NXP USA Inc. MC68360ZP25VL
    Part No.:
    MC68360ZP25VL
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    357-BGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC68360ZP25VL.pdf
    Description:
    IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    357-BGA
    Series:
    M683xx
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    CPU32+
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    25MHz
    Co-Processors/DSP:
    Communications; CPM
    RAM Controllers:
    DRAM
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    10Mbps (1)
    SATA:
    USB:
    Voltage - I/O:
    3.3V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    357-PBGA (25x25)
    Additional Interfaces:
    SCC, SMC, SPI
    Datasheet:
    1. How to order MC68360ZP25VL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC68360ZP25VL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC68360ZP25VL?
    Image MC68360ZP25VL
    Part Number MC68360ZP25VL
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case 357-BGA
    Series M683xx
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Core Processor CPU32+
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 25MHz
    Co-Processors/DSP Communications; CPM
    RAM Controllers DRAM
    Graphics Acceleration No
    Ethernet 10Mbps (1)
    SATA -
    USB -
    Voltage - I/O 3.3V
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)