    NXP USA Inc. MC68340CAB16E
    Part No.:
    MC68340CAB16E
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    144-BQFP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC68340CAB16E.pdf
    Description:
    IC MPU M683XX 16MHZ 144QFP
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    144-BQFP
    Series:
    M683xx
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    CPU32
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    16MHz
    Co-Processors/DSP:
    RAM Controllers:
    DRAM
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    SATA:
    USB:
    Voltage - I/O:
    5.0V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    144-QFP (28x28)
    Additional Interfaces:
    USART
    Datasheet:
    1. How to order MC68340CAB16E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC68340CAB16E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC68340CAB16E?
    Image MC68340CAB16E MC68340CAB16E
    Part Number MC68340CAB16E MC68340CAB16E
    Manufacturer NXP USA Inc. NXP USA Inc.
    Package/Case 144-BQFP 144-BQFP
    Series M683xx M683xx
    Packaging Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete
    Core Processor CPU32 CPU32
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit
    Speed 16MHz 16MHz
    Co-Processors/DSP - -
    RAM Controllers DRAM DRAM
    Graphics Acceleration No No
    Ethernet - -
    SATA - -
    USB - -
    Voltage - I/O 5.0V 5.0V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)