    NXP USA Inc. MC50XS4200CEK
    Part No.:
    MC50XS4200CEK
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Power Distribution Switches, Load Drivers
    Package:
    32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC50XS4200CEK.pdf
    Description:
    IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 32SOIC
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    Series:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Switch Type:
    General Purpose
    Number of Outputs:
    2
    Ratio - Input:Output:
    1:1
    Output Configuration:
    High Side
    Output Type:
    N-Channel
    Interface:
    SPI
    Voltage - Load:
    8V ~ 36V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    3V ~ 5.5V
    Current - Output (Max):
    1.65A
    Rds On (Typ):
    50mOhm
    Input Type:
    Features:
    Slew Rate Controlled
    Fault Protection:
    Open Load Detect, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    32-SOIC-EP
    Datasheet:
    1. How to order MC50XS4200CEK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC50XS4200CEK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC50XS4200CEK?
    Image MC50XS4200CEKR2 MC50XS4200CEK
    Part Number MC50XS4200CEKR2 MC50XS4200CEK
    Manufacturer NXP USA Inc. NXP USA Inc.
    Package/Case 32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad 32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
    Series - -
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Switch Type General Purpose General Purpose
    Number of Outputs 2 2
    Ratio - Input:Output 1:1 1:1
    Output Configuration High Side High Side
    Output Type N-Channel N-Channel
    Interface SPI SPI
    Voltage - Load 8V ~ 36V 8V ~ 36V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V
    Current - Output (Max) 1.65A 1.65A
    Rds On (Typ) 50mOhm 50mOhm
    Input Type - -
    Features Slew Rate Controlled Slew Rate Controlled
    Fault Protection Open Load Detect, Over Temperature Open Load Detect, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)