    NXP USA Inc. KMPC875CVR133
    Part No.:
    KMPC875CVR133
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    256-BBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKMPC875CVR133.pdf
    Description:
    IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    256-BBGA
    Series:
    MPC8xx
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    MPC8xx
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    133MHz
    Co-Processors/DSP:
    Communications; CPM, Security; SEC
    RAM Controllers:
    DRAM
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
    SATA:
    USB:
    USB 2.0 (1)
    Voltage - I/O:
    3.3V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Cryptography
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    256-PBGA (23x23)
    Additional Interfaces:
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
    Datasheet:
    1. How to order KMPC875CVR133 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KMPC875CVR133 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KMPC875CVR133?
    Image KMPC875CVR133
    Part Number KMPC875CVR133
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case 256-BBGA
    Series MPC8xx
    Packaging Box
    Product Status Obsolete
    Core Processor MPC8xx
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 133MHz
    Co-Processors/DSP Communications; CPM, Security; SEC
    RAM Controllers DRAM
    Graphics Acceleration No
    Ethernet 10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
    SATA -
    USB USB 2.0 (1)
    Voltage - I/O 3.3V
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C (TA)