    Murata Electronics NPH25S2403IC
    Part No.:
    NPH25S2403IC
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    6-DIP Module
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.4V 25W
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    NPH25S (25W)
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    3.4V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    7.3A
    Power (Watts):
    25 W
    Voltage - Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Adjustable Output, Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (With Derating)
    Efficiency:
    81%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active Low
    Approval Agency:
    cURus
    Standard Number:
    1. How to order NPH25S2403IC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NPH25S2403IC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NPH25S2403IC?
    Image NPH25S2403IC
    Part Number NPH25S2403IC
    Manufacturer Murata Electronics
    Series NPH25S (25W)
    Package/Case 6-DIP Module
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 3.4V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 7.3A
    Power (Watts) 25 W
    Voltage - Isolation 1.5 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Adjustable Output, Remote On/Off
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (With Derating)
    Efficiency 81%