    Murata Electronics NPH15S4803IC
    Part No.:
    NPH15S4803IC
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    6-DIP Module
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.4V 15W
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    NPH15S (15W)
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    3.4V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    4.4A
    Power (Watts):
    15 W
    Voltage - Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Adjustable Output, Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (With Derating)
    Efficiency:
    83%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active Low
    Approval Agency:
    cURus
    Standard Number:
    1. How to order NPH15S4803IC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NPH15S4803IC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NPH15S4803IC?
    Image NPH15S4803IC
    Part Number NPH15S4803IC
    Manufacturer Murata Electronics
    Series NPH15S (15W)
    Package/Case 6-DIP Module
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 3.4V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 4.4A
    Power (Watts) 15 W
    Voltage - Isolation 1.5 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Adjustable Output, Remote On/Off
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (With Derating)
    Efficiency 83%