    Murata Electronics MUR-CR2450 B
    Part No.:
    MUR-CR2450 B
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Batteries Non-Rechargeable (Primary)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMUR-CR2450 B.pdf
    Description:
    BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    CR2450
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Battery Chemistry:
    Lithium Manganese Dioxide
    Battery Cell Size:
    Coin, 24.5mm
    Voltage - Rated:
    3 V
    Capacity:
    610mAh
    Size / Dimension:
    0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)
    Termination Style:
    Requires Holder
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order MUR-CR2450 B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MUR-CR2450 B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MUR-CR2450 B?
    Image MUR-CR2450 B MUR-CR2025 B MUR-CR2032 MUR-CR2477X B MUR-CR2450
    Part Number MUR-CR2450 B MUR-CR2025 B MUR-CR2032 MUR-CR2477X B MUR-CR2450
    Series CR2450 CR2450 CR2450 CR2450 CR2450
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Battery Cell Size Coin, 24.5mm Coin, 24.5mm Coin, 24.5mm Coin, 24.5mm Coin, 24.5mm
    Voltage - Rated 3 V 3 V 3 V 3 V 3 V
    Capacity 610mAh 610mAh 610mAh 610mAh 610mAh
    Size / Dimension 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm) 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm) 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm) 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm) 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)