GRT21BR61E475MA02L.pdf
GRT21BR61E475MA02L.pdf
| Image |  |
| Part Number | GRT21BR61E475MA02L |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | GRT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.053" (1.35mm) |