    Monolithic Power Systems Inc. MP024GS-10
    Part No.:
    MP024GS-10
    Manufacturer:
    Monolithic Power Systems Inc.
    Category:
    AC DC Converters, Offline Switches
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMP024GS-10.pdf
    Description:
    IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SOIC
    Manufacturer:
    Monolithic Power Systems Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Output Isolation:
    Isolated
    Internal Switch(s):
    No
    Voltage - Breakdown:
    700V
    Topology:
    Flyback
    Voltage - Start Up:
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    10V ~ 25V
    Duty Cycle:
    Frequency - Switching:
    75Hz ~ 40kHz
    Power (Watts):
    1.66 W
    Fault Protection:
    Open-Loop, Overload, Over-Temperature, Over-Voltage, Sensing-Short, UVLO
    Control Features:
    Soft Start
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    8-SOIC-7B
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order MP024GS-10 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MP024GS-10 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP024GS-10?
    Image MP024GS-10-Z MP024GS-10-P MP024GS-10
    Part Number MP024GS-10-Z MP024GS-10-P MP024GS-10
    Series - - -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active
    Output Isolation Isolated Isolated Isolated
    Internal Switch(s) No No No
    Voltage - Breakdown 700V 700V 700V
    Topology Flyback Flyback Flyback
    Voltage - Start Up - - -
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10V ~ 25V 10V ~ 25V 10V ~ 25V
    Duty Cycle - - -
    Frequency - Switching 75Hz ~ 40kHz 75Hz ~ 40kHz 75Hz ~ 40kHz
    Power (Watts) 1.66 W 1.66 W 1.66 W
    Control Features Soft Start Soft Start Soft Start
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TA) -40°C ~ 110°C (TA) -40°C ~ 110°C (TA)