    Micro Commercial Co ST40100CT-BP
    Part No.:
    ST40100CT-BP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 100V 40A TO220AB
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    40A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    730 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order ST40100CT-BP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ST40100CT-BP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ST40100CT-BP?
    Image ST40100CT-BP
    Part Number ST40100CT-BP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C