    Micro Commercial Co MMBD2004S-TP
    Part No.:
    MMBD2004S-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMMBD2004S-TP.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    300 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    225mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1 V @ 100 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 240 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23
    Datasheet:
    1. How to order MMBD2004S-TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MMBD2004S-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MMBD2004S-TP?
    Image MMBD2004S-TP MMBD2004SWT-TP
    Part Number MMBD2004S-TP MMBD2004SWT-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
    Series - -
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection 1 Pair Series Connection
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V 300 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 225mA (DC) 225mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA 1 V @ 100 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50 ns 50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 240 V 100 nA @ 240 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C