    Micro Commercial Co GBPC50005-BP
    Part No.:
    GBPC50005-BP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    4-Square, GBPC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDGBPC50005-BP.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1PHASE 50V 50A GBPC
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    4-Square, GBPC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    50 V
    Current - Average Rectified (Io):
    50 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 25 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 50 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    QC Terminal
    Supplier Device Package:
    GBPC
    Datasheet:
    1. How to order GBPC50005-BP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GBPC50005-BP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GBPC50005-BP?
    Image GBPC50005-BP
    Part Number GBPC50005-BP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Series -
    Package/Case 4-Square, GBPC
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Diode Type Single Phase
    Technology Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 50 V
    Current - Average Rectified (Io) 50 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 25 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 50 V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C