    Micro Commercial Co BZT52C12S-TP
    Part No.:
    BZT52C12S-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Package:
    SC-76, SOD-323
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZT52C12S-TP.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    SC-76, SOD-323
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    12 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    200 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    25 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 8 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-323
    Datasheet:
    1. How to order BZT52C12S-TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZT52C12S-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZT52C12S-TP?
    Image BZT52C12S-TP BZT52C12SHE3-TP
    Part Number BZT52C12S-TP BZT52C12SHE3-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
    Series - -
    Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V
    Tolerance ±5% ±5%
    Power - Max 200 mW 200 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C