    Micro Commercial Co 3KP190A-TP
    Part No.:
    3KP190A-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    R-6, Axial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3KP190A-TP.pdf
    Description:
    TVS DIODE 190VWM 310VC R6
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Package/Case:
    R-6, Axial
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    190V
    Voltage - Breakdown (Min):
    211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    310V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    9.7A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    R-6
    Datasheet:
    1. How to order 3KP190A-TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3KP190A-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3KP190A-TP?
    Image 3KP190A-TP
    Part Number 3KP190A-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Package/Case R-6, Axial
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 190V
    Voltage - Breakdown (Min) 211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 310V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.7A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)