    Micro Commercial Co 2SA1201-Y-TP
    Part No.:
    2SA1201-Y-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED2SA1201-Y-TP.pdf
    Description:
    TRANS PNP 120V 0.8A SOT-89
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Transistor Type:
    PNP
    Current - Collector (Ic) (Max):
    800 mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    120 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    1V @ 50mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max):
    100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    80 @ 100mA, 5V
    Power - Max:
    1 W
    Frequency - Transition:
    120MHz
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-89
    Datasheet:
    1. How to order 2SA1201-Y-TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 2SA1201-Y-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2SA1201-Y-TP?
    Image 2SA1201-Y-TP 2SA1201-O-AP
    Part Number 2SA1201-Y-TP 2SA1201-O-AP
    Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
    Series - -
    Package/Case TO-243AA TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Transistor Type PNP PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 800 mA 800 mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120 V 120 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 50mA, 500mA 1V @ 50mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 80 @ 100mA, 5V 80 @ 100mA, 5V
    Power - Max 1 W 1 W
    Frequency - Transition 120MHz 120MHz
    Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)