    Microchip Technology PIC18F2480T-I/ML
    Part No.:
    PIC18F2480T-I/ML
    Package:
    28-VQFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPIC18F2480T-I/ML.pdf
    Description:
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
    Package/Case:
    28-VQFN Exposed Pad
    Series:
    PIC® 18F
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Programmable:
    Verified
    Core Size:
    8-Bit
    Speed:
    40MHz
    Connectivity:
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
    Peripherals:
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
    Number of I/O:
    25
    Program Memory Size:
    16KB (8K x 16)
    Program Memory Type:
    FLASH
    EEPROM Size:
    256 x 8
    RAM Size:
    768 x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    4.2V ~ 5.5V
    Data Converters:
    A/D 8x10b
    Oscillator Type:
    Internal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order PIC18F2480T-I/ML on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PIC18F2480T-I/ML price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PIC18F2480T-I/ML?
    Image PIC18F2480T-I/SO PIC18F2480T-I/ML
    Part Number PIC18F2480T-I/SO PIC18F2480T-I/ML
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case 28-VQFN Exposed Pad 28-VQFN Exposed Pad
    Series PIC® 18F PIC® 18F
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Programmable Verified Verified
    Core Processor PIC PIC
    Core Size 8-Bit 8-Bit
    Speed 40MHz 40MHz
    Connectivity CANbus, I2C, SPI, UART/USART CANbus, I2C, SPI, UART/USART
    Number of I/O 25 25
    Program Memory Size 16KB (8K x 16) 16KB (8K x 16)
    Program Memory Type FLASH FLASH
    EEPROM Size 256 x 8 256 x 8
    RAM Size 768 x 8 768 x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V
    Data Converters A/D 8x10b A/D 8x10b
    Oscillator Type Internal Internal
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)