    Microchip Technology PIC16F77-I/P
    Part No.:
    PIC16F77-I/P
    Package:
    40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPIC16F77-I/P.pdf
    Description:
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
    Package/Case:
    40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Series:
    PIC® 16F
    Packaging:
    Tube
    Programmable:
    Verified
    Core Size:
    8-Bit
    Speed:
    20MHz
    Connectivity:
    I2C, SPI, UART/USART
    Peripherals:
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    Number of I/O:
    33
    Program Memory Size:
    14KB (8K x 14)
    Program Memory Type:
    FLASH
    EEPROM Size:
    RAM Size:
    368 x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    4V ~ 5.5V
    Data Converters:
    A/D 8x8b
    Oscillator Type:
    External
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order PIC16F77-I/P on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PIC16F77-I/P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PIC16F77-I/P?
    Image PIC16F77-I/P PIC16F77-I/L PIC16F77-I/PT PIC16F77T-I/PT PIC16F777-I/PT
    Part Number PIC16F77-I/P PIC16F77-I/L PIC16F77-I/PT PIC16F77T-I/PT PIC16F777-I/PT
    Package/Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
    Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
    Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
    Speed 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz
    Number of I/O 33 33 33 33 33
    Program Memory Size 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14)
    Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
    EEPROM Size - - - - -
    RAM Size 368 x 8 368 x 8 368 x 8 368 x 8 368 x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V 4V ~ 5.5V 4V ~ 5.5V 4V ~ 5.5V 4V ~ 5.5V