    Microchip Technology JANTXV1N6631
    Part No.:
    JANTXV1N6631
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    E, Axial
    Description:
    DIODE GEN PURP 1.1KV 1.4A E-PAK
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    E, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1.4A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.6 V @ 1.4 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    60 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    4 µA @ 1100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    40pF @ 10V, 1MHz
    Grade:
    Military
    Qualification:
    MIL-PRF-19500/590
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    E-PAK
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order JANTXV1N6631 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the JANTXV1N6631 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JANTXV1N6631?
    Image JANTXV1N6631US JANTXV1N6631U JANTXV1N6631US/TR JANTXV1N6631/TR JANTXV1N6631
    Part Number JANTXV1N6631US JANTXV1N6631U JANTXV1N6631US/TR JANTXV1N6631/TR JANTXV1N6631
    Series - - - - -
    Package/Case E, Axial E, Axial E, Axial E, Axial E, Axial
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Technology Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1100 V 1100 V 1100 V 1100 V 1100 V
    Current - Average Rectified (Io) 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 1.4 A 1.6 V @ 1.4 A 1.6 V @ 1.4 A 1.6 V @ 1.4 A 1.6 V @ 1.4 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 60 ns 60 ns 60 ns 60 ns 60 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 1100 V 4 µA @ 1100 V 4 µA @ 1100 V 4 µA @ 1100 V 4 µA @ 1100 V
    Capacitance @ Vr, F 40pF @ 10V, 1MHz 40pF @ 10V, 1MHz 40pF @ 10V, 1MHz 40pF @ 10V, 1MHz 40pF @ 10V, 1MHz