    Microchip Technology JAN1N6620/TR
    Part No.:
    JAN1N6620/TR
    Package:
    A, Axial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDJAN1N6620/TR.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 220V 2A
    Package/Case:
    A, Axial
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    220 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.6 V @ 2 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    30 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 nA @ 220 V
    Capacitance @ Vr, F:
    10pF @ 10V, 1MHz
    Qualification:
    MIL-PRF-19500/585
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Datasheet:
    1. How to order JAN1N6620/TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the JAN1N6620/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JAN1N6620/TR?
    Image JAN1N6620 JAN1N6620/TR JAN1N6620US JAN1N6620U JAN1N6620U/TR
    Part Number JAN1N6620 JAN1N6620/TR JAN1N6620US JAN1N6620U JAN1N6620U/TR
    Series - - - - -
    Package/Case A, Axial A, Axial A, Axial A, Axial A, Axial
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 220 V 220 V 220 V 220 V 220 V
    Current - Average Rectified (Io) 2A 2A 2A 2A 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 2 A 1.6 V @ 2 A 1.6 V @ 2 A 1.6 V @ 2 A 1.6 V @ 2 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 30 ns 30 ns 30 ns 30 ns 30 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 220 V 500 nA @ 220 V 500 nA @ 220 V 500 nA @ 220 V 500 nA @ 220 V
    Capacitance @ Vr, F 10pF @ 10V, 1MHz 10pF @ 10V, 1MHz 10pF @ 10V, 1MHz 10pF @ 10V, 1MHz 10pF @ 10V, 1MHz