    Microchip Technology JAN1N5415/TR
    Part No.:
    JAN1N5415/TR
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDJAN1N5415/TR.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 50V 3A
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    50 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.5 V @ 9 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 µA @ 50 V
    Qualification:
    MIL-PRF-19500/411
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 175°C
    Datasheet:
    1. How to order JAN1N5415/TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the JAN1N5415/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JAN1N5415/TR?
    Image JAN1N5415 JAN1N5415/TR JAN1N5415US JAN1N5415US/TR
    Part Number JAN1N5415 JAN1N5415/TR JAN1N5415US JAN1N5415US/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Series - - - -
    Package/Case B, Axial B, Axial B, Axial B, Axial
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Technology Standard Standard Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V 50 V 50 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 150 ns 150 ns 150 ns 150 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 50 V 1 µA @ 50 V 1 µA @ 50 V 1 µA @ 50 V
    Capacitance @ Vr, F - - - -
    Grade Military Military Military Military
    Qualification MIL-PRF-19500/411 MIL-PRF-19500/411 MIL-PRF-19500/411 MIL-PRF-19500/411
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package B, Axial B, Axial B, Axial B, Axial
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C