    Microchip Technology AT91R40008-66AU-999
    Part No.:
    AT91R40008-66AU-999
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Microcontrollers
    Package:
    100-LQFP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAT91R40008-66AU-999.pdf
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    100-LQFP
    Series:
    AT91
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Core Processor:
    ARM7®
    Core Size:
    16/32-Bit
    Speed:
    66MHz
    Connectivity:
    EBI/EMI, UART/USART
    Peripherals:
    POR, WDT
    Number of I/O:
    32
    Program Memory Size:
    Program Memory Type:
    ROMless
    EEPROM Size:
    RAM Size:
    256K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    1.65V ~ 1.95V
    Data Converters:
    Oscillator Type:
    External
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order AT91R40008-66AU-999 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AT91R40008-66AU-999 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AT91R40008-66AU-999?
    Image AT91R40008-66AU AT91R40008-66AU-999 AT91R40008-66AI-T AT91R40008-66AI
    Part Number AT91R40008-66AU AT91R40008-66AU-999 AT91R40008-66AI-T AT91R40008-66AI
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case 100-LQFP 100-LQFP 100-LQFP 100-LQFP
    Series AT91 AT91 AT91 AT91
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Core Processor ARM7® ARM7® ARM7® ARM7®
    Core Size 16/32-Bit 16/32-Bit 16/32-Bit 16/32-Bit
    Speed 66MHz 66MHz 66MHz 66MHz
    Connectivity EBI/EMI, UART/USART EBI/EMI, UART/USART EBI/EMI, UART/USART EBI/EMI, UART/USART
    Peripherals POR, WDT POR, WDT POR, WDT POR, WDT
    Number of I/O 32 32 32 32
    Program Memory Size - - - -
    Program Memory Type ROMless ROMless ROMless ROMless
    EEPROM Size - - - -
    RAM Size 256K x 8 256K x 8 256K x 8 256K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 1.95V 1.65V ~ 1.95V 1.65V ~ 1.95V 1.65V ~ 1.95V
    Data Converters - - - -
    Oscillator Type External External External External
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)