    Microchip Technology 25LC160C-I/P
    Part No.:
    25LC160C-I/P
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Memory
    Package:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED25LC160C-I/P.pdf
    Description:
    IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8DIP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Non-Volatile
    Memory Format:
    EEPROM
    Technology:
    EEPROM
    Memory Size:
    16Kbit
    Memory Organization:
    2K x 8
    Memory Interface:
    SPI
    Clock Frequency:
    10 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    5ms
    Access Time:
    Voltage - Supply:
    2.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    8-PDIP
    Datasheet:
    1. How to order 25LC160C-I/P on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 25LC160C-I/P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 25LC160C-I/P?
    Image 25LC160C-I/SN 25LC160CT-I/SN 25LC160CT-E/SN 25LC160C-I/MS 25LC160C-I/P
    Part Number 25LC160C-I/SN 25LC160CT-I/SN 25LC160CT-E/SN 25LC160C-I/MS 25LC160C-I/P
    Series - - - - -
    Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Memory Type Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile
    Memory Format EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM
    Technology EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM
    Memory Size 16Kbit 16Kbit 16Kbit 16Kbit 16Kbit
    Memory Organization 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
    Memory Interface SPI SPI SPI SPI SPI
    Clock Frequency 10 MHz 10 MHz 10 MHz 10 MHz 10 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page 5ms 5ms 5ms 5ms 5ms
    Access Time - - - - -
    Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V