    MEAN WELL USA Inc. LPC-100-2100
    Part No.:
    LPC-100-2100
    Manufacturer:
    MEAN WELL USA Inc.
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLPC-100-2100.pdf
    Description:
    LED DRIVER CC AC/DC 24-48V 2.1A
    Manufacturer:
    MEAN WELL USA Inc.
    Series:
    LPC-100 (100W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Current
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    90VAC
    Voltage - Input (Max):
    264VAC
    Voltage - Output:
    24 ~ 48V
    Current - Output (Max):
    2.1A
    Power (Watts):
    101 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Dimming:
    Features:
    OVP, SCP
    Ratings:
    IP67
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Efficiency:
    89%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm)
    Approval Agency:
    CE
    Datasheet:
    1. How to order LPC-100-2100 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LPC-100-2100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LPC-100-2100?
    Image LPC-20-350 LPC-20-700 LPC-60-1400 LPC-35-700 LPC-100-2100
    Part Number LPC-20-350 LPC-20-700 LPC-60-1400 LPC-35-700 LPC-100-2100
    Series LPC-100 (100W) LPC-100 (100W) LPC-100 (100W) LPC-100 (100W) LPC-100 (100W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Type Constant Current Constant Current Constant Current Constant Current Constant Current
    Topology AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 90VAC 90VAC 90VAC 90VAC 90VAC
    Voltage - Input (Max) 264VAC 264VAC 264VAC 264VAC 264VAC
    Voltage - Output 24 ~ 48V 24 ~ 48V 24 ~ 48V 24 ~ 48V 24 ~ 48V
    Current - Output (Max) 2.1A 2.1A 2.1A 2.1A 2.1A
    Power (Watts) 101 W 101 W 101 W 101 W 101 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Dimming - - - - -
    Features OVP, SCP OVP, SCP OVP, SCP OVP, SCP OVP, SCP
    Ratings IP67 IP67 IP67 IP67 IP67
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C
    Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%
    Termination Style Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
    Size / Dimension 7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm) 7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm) 7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm) 7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm) 7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm)