    MaxLinear, Inc. SP6201ER-L/TR
    Part No.:
    SP6201ER-L/TR
    Manufacturer:
    MaxLinear, Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-VFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSP6201ER-L/TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR POS ADJ 200MA 8DFN
    Manufacturer:
    MaxLinear, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    8-VFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Adjustable
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    6V
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 200mA
    Current - Output:
    200mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    400 µA
    PSRR:
    78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-DFN (2x3)
    Datasheet:
    1. How to order SP6201ER-L/TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SP6201ER-L/TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SP6201ER-L/TR?
    Image SP6201ER-L/TR SP6201ER-L-1-8/TR SP6201ER-L-3-3/TR SP6201ER-L SP6201ER-L-1-8
    Part Number SP6201ER-L/TR SP6201ER-L-1-8/TR SP6201ER-L-3-3/TR SP6201ER-L SP6201ER-L-1-8
    Manufacturer MaxLinear, Inc. MaxLinear, Inc. MaxLinear, Inc. MaxLinear, Inc. MaxLinear, Inc.
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Adjustable Adjustable Adjustable Adjustable Adjustable
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
    Voltage - Output (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 200mA 0.5V @ 200mA 0.5V @ 200mA 0.5V @ 200mA 0.5V @ 200mA
    Current - Output 200mA 200mA 200mA 200mA 200mA
    Current - Quiescent (Iq) 1 µA 1 µA 1 µA 1 µA 1 µA
    Current - Supply (Max) 400 µA 400 µA 400 µA 400 µA 400 µA
    PSRR 78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz) 78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz) 78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz) 78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz) 78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C