    Mallory Sonalert Products Inc. PSR36N08AK
    Part No.:
    PSR36N08AK
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Speakers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSR36N08AK.pdf
    Description:
    SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 88DB
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    PSR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Magnetic
    Type:
    General Purpose
    Frequency Range:
    570 Hz ~ 5 kHz
    Frequency - Self Resonant:
    570Hz
    Impedance:
    8 Ohms
    Efficiency - dBA:
    88.00
    Efficiency - Testing:
    1W/500mm
    Efficiency - Type:
    Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated:
    1 W
    Power - Max:
    1.5 W
    Port Location:
    Top
    Shape:
    Round
    Material - Cone:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
    Material - Magnet:
    Nd-Fe-B
    Ingress Protection:
    Ratings:
    Termination:
    Solder Pads
    Size / Dimension:
    1.417" Dia (36.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order PSR36N08AK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSR36N08AK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSR36N08AK?
    Image PSR36N08AK
    Part Number PSR36N08AK
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series PSR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Magnetic
    Type General Purpose
    Frequency Range 570 Hz ~ 5 kHz
    Frequency - Self Resonant 570Hz
    Impedance 8 Ohms
    Efficiency - dBA 88.00
    Efficiency - Testing 1W/500mm
    Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated 1 W
    Power - Max 1.5 W
    Port Location Top
    Shape Round
    Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
    Material - Magnet Nd-Fe-B
    Ingress Protection -
    Ratings -
    Termination Solder Pads
    Size / Dimension 1.417" Dia (36.00mm)