    Mallory Sonalert Products Inc. PSR20N08AK
    Part No.:
    PSR20N08AK
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Speakers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSR20N08AK.pdf
    Description:
    SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 78DB
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    PSR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Magnetic
    Type:
    General Purpose
    Frequency Range:
    560 Hz ~ 7 kHz
    Frequency - Self Resonant:
    560Hz
    Impedance:
    8 Ohms
    Efficiency - dBA:
    78.00
    Efficiency - Testing:
    1W/1M
    Efficiency - Type:
    Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated:
    300 mW
    Power - Max:
    500 mW
    Port Location:
    Top
    Shape:
    Round
    Material - Cone:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
    Material - Magnet:
    Nd-Fe-B
    Ingress Protection:
    Ratings:
    Termination:
    Solder Pads
    Size / Dimension:
    0.787" Dia (20.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order PSR20N08AK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSR20N08AK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSR20N08AK?
    Image PSR20N08AK
    Part Number PSR20N08AK
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series PSR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Magnetic
    Type General Purpose
    Frequency Range 560 Hz ~ 7 kHz
    Frequency - Self Resonant 560Hz
    Impedance 8 Ohms
    Efficiency - dBA 78.00
    Efficiency - Testing 1W/1M
    Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated 300 mW
    Power - Max 500 mW
    Port Location Top
    Shape Round
    Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
    Material - Magnet Nd-Fe-B
    Ingress Protection -
    Ratings -
    Termination Solder Pads
    Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)