    Mallory Sonalert Products Inc. PSR15N08AK
    Part No.:
    PSR15N08AK
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Speakers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSR15N08AK.pdf
    Description:
    SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 72DB
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    PSR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Magnetic
    Type:
    General Purpose
    Frequency Range:
    750 Hz ~ 20 kHz
    Frequency - Self Resonant:
    750Hz
    Impedance:
    8 Ohms
    Efficiency - dBA:
    72.00
    Efficiency - Testing:
    1W/1M
    Efficiency - Type:
    Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated:
    500 mW
    Power - Max:
    800 mW
    Port Location:
    Top
    Shape:
    Round
    Material - Cone:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
    Material - Magnet:
    Nd-Fe-B
    Ingress Protection:
    Ratings:
    Termination:
    Solder Pads
    Size / Dimension:
    0.591" Dia (15.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order PSR15N08AK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSR15N08AK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSR15N08AK?
    Image PSR15N08AK
    Part Number PSR15N08AK
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series PSR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Magnetic
    Type General Purpose
    Frequency Range 750 Hz ~ 20 kHz
    Frequency - Self Resonant 750Hz
    Impedance 8 Ohms
    Efficiency - dBA 72.00
    Efficiency - Testing 1W/1M
    Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated 500 mW
    Power - Max 800 mW
    Port Location Top
    Shape Round
    Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
    Material - Magnet Nd-Fe-B
    Ingress Protection -
    Ratings -
    Termination Solder Pads
    Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)