    Magnetics, a division of Spang & Co. ZW42212TC
    Part No.:
    ZW42212TC
    Manufacturer:
    Magnetics, a division of Spang & Co.
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDZW42212TC.pdf
    Description:
    FERRITE CORE TOROID 12.08UH
    Manufacturer:
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    Toroid
    Supplier Device Package:
    Material:
    Diameter:
    0.870" (22.10mm)
    Inductance Factor (Al):
    12.08 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Gap:
    Ungapped
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    10000
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    54.1
    Effective Area (Ae) mm²:
    52.3
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    2834.0
    Finish:
    Epoxy
    Height:
    0.500" (12.70mm)
    Length:
    Width:
    Datasheet:
    1. How to order ZW42212TC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZW42212TC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZW42212TC?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ZW42212TC.
    Image ZW42212TC
    Part Number ZW42212TC
    Manufacturer Magnetics, a division of Spang & Co.
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Core Type Toroid
    Supplier Device Package -
    Material -
    Diameter 0.870" (22.10mm)
    Inductance Factor (Al) 12.08 µH
    Tolerance ±30%
    Gap Ungapped
    Effective Permeability (µe) -
    Initial Permeability (µi) 10000
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ -
    Effective Length (le) mm 54.1
    Effective Area (Ae) mm² 52.3
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 2834.0
    Finish Epoxy
    Height 0.500" (12.70mm)