    MACOM Technology Solutions PH1090-700B
    Part No.:
    PH1090-700B
    Package:
    2L-FLG
    Description:
    TRANSISTOR,AVIONICS,700W,IFF
    Package/Case:
    2L-FLG
    Packaging:
    Bulk
    60V
    Frequency - Transition:
    1.09GHz
    Noise Figure (dB Typ @ f):
    Gain:
    7.5dB
    Power - Max:
    2.9W
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    Current - Collector (Ic) (Max):
    70A
    Operating Temperature:
    200°C (TJ)