    MACOM Technology Solutions PH1090-550S
    Part No.:
    PH1090-550S
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPH1090-550S.pdf
    Description:
    RF TRANS NPN 80V
    Packaging:
    Tray
    80V
    Gain:
    8.06dB
    Power - Max:
    550W
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    Current - Collector (Ic) (Max):
    28A
    Operating Temperature:
    200°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order PH1090-550S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PH1090-550S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PH1090-550S?
    Image PH1090-175L PH1090-15L PH1090-75L PH1090-350L PH1090-550S
    Part Number PH1090-175L PH1090-15L PH1090-75L PH1090-350L PH1090-550S
    Series - - - - -
    Package/Case - - - - -
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Transistor Type NPN NPN NPN NPN NPN
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80V 80V 80V 80V 80V
    Gain 8.06dB 8.06dB 8.06dB 8.06dB 8.06dB
    Power - Max 550W 550W 550W 550W 550W
    Current - Collector (Ic) (Max) 28A 28A 28A 28A 28A
    Operating Temperature 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ)