    Littelfuse Inc. SPXV015.LXS
    Part No.:
    SPXV015.LXS
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Cartridge, Non-Standard
    Description:
    1500 VDC 15A PHOTOVOLTAIC FUSE S
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    POWR-GARD® SPXV-S
    Package / Case:
    Cartridge, Non-Standard
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge
    Current Rating (Amps):
    15A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    1.5 kVDC
    Response Time:
    Fast Blow
    Applications:
    Solar (Photovoltaic)
    Features:
    Class:
    Approval Agency:
    CE, gPV, UL
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50kA
    Size / Dimension:
    0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm)
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order SPXV015.LXS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SPXV015.LXS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SPXV015.LXS?
    Image SPXV015.L SPXV015.T SPXV015.LXS
    Part Number SPXV015.L SPXV015.T SPXV015.LXS
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series POWR-GARD® SPXV-S POWR-GARD® SPXV-S POWR-GARD® SPXV-S
    Package / Case Cartridge, Non-Standard Cartridge, Non-Standard Cartridge, Non-Standard
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge Cartridge Cartridge
    Current Rating (Amps) 15A 15A 15A
    Voltage Rating - AC - - -
    Voltage Rating - DC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Applications Solar (Photovoltaic) Solar (Photovoltaic) Solar (Photovoltaic)
    Features - - -
    Class - - -
    Approval Agency CE, gPV, UL CE, gPV, UL CE, gPV, UL
    Operating Temperature - - -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA 50kA 50kA
    Size / Dimension 0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm) 0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm) 0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm)