    Littelfuse Inc. SPXI030.TXBM
    Part No.:
    SPXI030.TXBM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Cartridge, Inline, Double Ended
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSPXI030.TXBM.pdf
    Description:
    FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 30A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    POWR-GARD® SPXI
    Package / Case:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Fuse Type:
    Cartridge
    Current Rating (Amps):
    30A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    1.5 kVDC
    Response Time:
    Fast Blow
    Applications:
    Solar (Photovoltaic)
    Features:
    Class:
    Approval Agency:
    CE, gPV, UL, UR
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50kA
    Size / Dimension:
    0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order SPXI030.TXBM on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SPXI030.TXBM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SPXI030.TXBM?
    Image SPXI030.LXM SPXI030-M SPXI030.LXBM SPXI030.TXBM SPXI030.TXM
    Part Number SPXI030.LXM SPXI030-M SPXI030.LXBM SPXI030.TXBM SPXI030.TXM
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series POWR-GARD® SPXI POWR-GARD® SPXI POWR-GARD® SPXI POWR-GARD® SPXI POWR-GARD® SPXI
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Fuse Type Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
    Current Rating (Amps) 30A 30A 30A 30A 30A
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Voltage Rating - DC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Features - - - - -
    Class - - - - -
    Approval Agency CE, gPV, UL, UR CE, gPV, UL, UR CE, gPV, UL, UR CE, gPV, UL, UR CE, gPV, UL, UR
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA 50kA 50kA 50kA 50kA
    Size / Dimension 0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm) 0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm) 0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm) 0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm) 0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm)