    Littelfuse Inc. SPNH400.X3LDL
    Part No.:
    SPNH400.X3LDL
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Rectangular, Blade
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSPNH400.X3LDL.pdf
    Description:
    1500VDC 400 AMP PHOTOVOLTAIC FUS
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    POWR-GARD® SPNH
    Package / Case:
    Rectangular, Blade
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Bolt Mount
    Fuse Type:
    Rectangular
    Current Rating (Amps):
    400A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    1.5 kVDC
    Response Time:
    Fast Blow
    Applications:
    Solar (Photovoltaic)
    Features:
    Class:
    Approval Agency:
    CE, gPV, IEC, UL
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    30kA
    Size / Dimension:
    5.165" L x 2.874" W x 2.874" H (131.20mm x 73.00mm x 73.00mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order SPNH400.X3LDL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SPNH400.X3LDL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SPNH400.X3LDL?
    Image SPNH400.X3L SPNH400.X3LDLMS SPNH400.X3LDEMS SPNH400.X3LDE SPNH400.X3LDL
    Part Number SPNH400.X3L SPNH400.X3LDLMS SPNH400.X3LDEMS SPNH400.X3LDE SPNH400.X3LDL
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series POWR-GARD® SPNH POWR-GARD® SPNH POWR-GARD® SPNH POWR-GARD® SPNH POWR-GARD® SPNH
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Mounting Type Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount
    Fuse Type Rectangular Rectangular Rectangular Rectangular Rectangular
    Current Rating (Amps) 400A 400A 400A 400A 400A
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Voltage Rating - DC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC 1.5 kVDC
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Features - - - - -
    Class - - - - -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 30kA 30kA 30kA 30kA 30kA
    Size / Dimension 5.165" L x 2.874" W x 2.874" H (131.20mm x 73.00mm x 73.00mm) 5.165" L x 2.874" W x 2.874" H (131.20mm x 73.00mm x 73.00mm) 5.165" L x 2.874" W x 2.874" H (131.20mm x 73.00mm x 73.00mm) 5.165" L x 2.874" W x 2.874" H (131.20mm x 73.00mm x 73.00mm) 5.165" L x 2.874" W x 2.874" H (131.20mm x 73.00mm x 73.00mm)