    Littelfuse Inc. SMDC125F/33-2
    Part No.:
    SMDC125F/33-2
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    2920 (7351 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSMDC125F/33-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 33V 1.25A 2920
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    2920 (7351 Metric), Concave
    Series:
    SMDC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    33V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    1.25 A
    Current - Trip (It):
    2.5 A
    Current - Max:
    40 A
    Time to Trip:
    2 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.71mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order SMDC125F/33-2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMDC125F/33-2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMDC125F/33-2?
    Image SMDC125F/33-2
    Part Number SMDC125F/33-2
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case 2920 (7351 Metric), Concave
    Series SMDC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Polymeric
    Voltage - Max 33V
    Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A
    Current - Trip (It) 2.5 A
    Current - Max 40 A
    Time to Trip 2 s
    Resistance - 25°C (Typ) -
    Operating Temperature -
    Grade -
    Qualification -
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.71mm)