    Littelfuse Inc. NANOSMDM075-2
    Part No.:
    NANOSMDM075-2
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1206 (3216 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNANOSMDM075-2.pdf
    Description:
    POLYSWITCH 0.75A RESET FUSE SMD
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric), Concave
    Series:
    PolySwitch®, nanoSMD
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    6V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    750 mA
    Current - Trip (It):
    1.5 A
    Current - Max:
    40 A
    Time to Trip:
    200 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    290 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order NANOSMDM075-2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NANOSMDM075-2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NANOSMDM075-2?
    Image NANOSMDM075-2
    Part Number NANOSMDM075-2
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case 1206 (3216 Metric), Concave
    Series PolySwitch®, nanoSMD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Type Polymeric
    Voltage - Max 6V
    Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
    Current - Trip (It) 1.5 A
    Current - Max 40 A
    Time to Trip 200 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 290 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ) -
    Operating Temperature -
    Grade -
    Qualification -
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.047" (1.20mm)