    Littelfuse Inc. MICROSMD010-2
    Part No.:
    MICROSMD010-2
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMICROSMD010-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Series:
    PolySwitch®, microSMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    30V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    100 mA
    Current - Trip (It):
    250 mA
    Current - Max:
    10 A
    Time to Trip:
    1 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    2.1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    15 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.019" (0.48mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order MICROSMD010-2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MICROSMD010-2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MICROSMD010-2?
    Image MICROSMD010F-2 MICROSMD010-2 MICROSMD010F-02
    Part Number MICROSMD010F-2 MICROSMD010-2 MICROSMD010F-02
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case 1210 (3225 Metric), Concave 1210 (3225 Metric), Concave 1210 (3225 Metric), Concave
    Series PolySwitch®, microSMD PolySwitch®, microSMD PolySwitch®, microSMD
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Polymeric Polymeric Polymeric
    Voltage - Max 30V 30V 30V
    Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA 100 mA 100 mA
    Current - Trip (It) 250 mA 250 mA 250 mA
    Current - Max 10 A 10 A 10 A
    Time to Trip 1 s 1 s 1 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 2.1 Ohms 2.1 Ohms 2.1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) - - -
    Operating Temperature - - -
    Grade - - -
    Qualification - - -
    Ratings - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max) - - -
    Thickness (Max) 0.019" (0.48mm) 0.019" (0.48mm) 0.019" (0.48mm)