    Littelfuse Inc. LFNH156301CST
    Part No.:
    LFNH156301CST
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuseholders
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLFNH156301CST.pdf
    Description:
    1500VDC 630A NH HLDR 1-POLE CLP/
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    POWR-GARD® LFNH
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Fuse Size:
    8.150" L x 2.874" W x 2.874" H (207.00mm x 73.00mm x 73.00mm)
    Current Rating (Amps):
    630 A
    For Use With/Related Products:
    SPNH
    Fuse Type:
    Cartridge
    Fuseholder Type:
    Holder
    Number of Circuits:
    1
    Voltage:
    1500V
    Orientation:
    Horizontal and Vertical
    Termination Style:
    Bolt Down
    Contact Material:
    Copper
    Contact Finish:
    Silver
    Approval Agency:
    Datasheet:
    1. How to order LFNH156301CST on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LFNH156301CST price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LFNH156301CST?
    Image LFNH156301CST
    Part Number LFNH156301CST
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series POWR-GARD® LFNH
    Packaging Box
    Product Status Obsolete
    Mounting Type Chassis Mount
    Fuse Size 8.150" L x 2.874" W x 2.874" H (207.00mm x 73.00mm x 73.00mm)
    Current Rating (Amps) 630 A
    For Use With/Related Products SPNH
    Fuse Type Cartridge
    Fuseholder Type Holder
    Number of Circuits 1
    Voltage 1500V