    Littelfuse Inc. HVR600P160CFF
    Part No.:
    HVR600P160CFF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHVR600P160CFF.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 60V 160MA RADIAL
    Series:
    POLY-FUSE®, HVR600
    Voltage - Max:
    60V (600V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max):
    160 mA
    Current - Trip (It):
    320 mA
    Current - Max:
    3 A
    Time to Trip:
    7 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    18 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.496" (12.60mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)
    Datasheet:
    1. How to order HVR600P160CFF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HVR600P160CFF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HVR600P160CFF?
    Image HVR600P160CFF
    Part Number HVR600P160CFF
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case Radial, Disc
    Series POLY-FUSE®, HVR600
    Type Polymeric
    Voltage - Max 60V (600V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max) 160 mA
    Current - Trip (It) 320 mA
    Current - Max 3 A
    Time to Trip 7 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 18 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.201" (5.10mm)