    Littelfuse Inc. HVR600P150CFF
    Part No.:
    HVR600P150CFF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHVR600P150CFF.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL
    Series:
    POLY-FUSE®, HVR600
    Voltage - Max:
    60V (600V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max):
    150 mA
    Current - Trip (It):
    300 mA
    Current - Max:
    3 A
    Time to Trip:
    5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    22 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.496" (12.60mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)
    Datasheet:
    1. How to order HVR600P150CFF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HVR600P150CFF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HVR600P150CFF?
    Image HVR600P150CFF
    Part Number HVR600P150CFF
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case Radial, Disc
    Series POLY-FUSE®, HVR600
    Type Polymeric
    Voltage - Max 60V (600V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA
    Current - Trip (It) 300 mA
    Current - Max 3 A
    Time to Trip 5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 22 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.201" (5.10mm)