    Littelfuse Inc. HVR250P080CFF
    Part No.:
    HVR250P080CFF
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    Radial, Disc
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHVR250P080CFF.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Radial, Disc
    Series:
    POLY-FUSE®, HVR250
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    60V (250V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max):
    80 mA
    Current - Trip (It):
    160 mA
    Current - Max:
    3 A
    Time to Trip:
    3 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    14 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    33 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.228" L x 0.201" W (5.80mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.429" (10.90mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.217" (5.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order HVR250P080CFF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HVR250P080CFF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HVR250P080CFF?
    Image HVR250P080CFF
    Part Number HVR250P080CFF
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case Radial, Disc
    Series POLY-FUSE®, HVR250
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Type Polymeric
    Voltage - Max 60V (250V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA
    Current - Trip (It) 160 mA
    Current - Max 3 A
    Time to Trip 3 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 14 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 33 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Grade -
    Qualification -
    Ratings -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.228" L x 0.201" W (5.80mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.429" (10.90mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.217" (5.50mm)