    Littelfuse Inc. BTB12-600TW3G
    Part No.:
    BTB12-600TW3G
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTB12-600TW3G.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    126A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order BTB12-600TW3G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTB12-600TW3G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTB12-600TW3G?
    Image BTB12-600TW3G BTB12-600BW3G BTB12-800BW3G BTB12H-600CW3G BTB12-600CW3G
    Part Number BTB12-600TW3G BTB12-600BW3G BTB12-800BW3G BTB12H-600CW3G BTB12-600CW3G
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 126A @ 60Hz 126A @ 60Hz 126A @ 60Hz 126A @ 60Hz 126A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA